Filtr przeciwsłoneczny – czy rzeczywiście jest potrzebny?

Kremy przeciwsłoneczne dzielą się na swoich zwolenników i przeciwników. Wszyscy słyszeli jak ważna jest ochrona przed słońcem, ale niewiele osób wie dlaczego. Kremy przeciwsłoneczne zawierają filtry, które działają poprzez pochłanianie lub odbijanie części promieniowania UV słonecznego. Słońce emituje różne rodzaje promieni świetlnych, z których dwa są głównie odpowiedzialne za uszkodzenie skóry: ultrafiolet A (UVA) i ultrafiolet B (UVB). Promienie UVB jest krótsze i nie przenikaja przez szkło, ale to ono powoduje oparzenia słoneczne. Promienie UVA może przeniknąć przez szkło, jest bardziej podstępne, ponieważ wpływa na skórę, nawet jeśli się tego fizycznie nie odczuwa. 

Jakie są rodzaje filtrów przeciwsłonecznych? 

Mineralne filtry przeciwsłoneczne

Mineralne filtry przeciwsłoneczne znajdują się na powierzchni skóry, działając jako fizyczny bloker, odbijając i rozpraszając promienie UV z dala od skóry jak maleńkie lusterka. Ponieważ blokują promienie UV na poziomie powierzchni, mineralne filtry przeciwsłoneczne chronią zarówno przed promieniami UVA, jak i UVB. Po nałożeniu mogą pozostawiać białą warstwę, dodatkowo należy pamiętać o częstej reaplikacji.

Chemiczne filtry przeciwsłoneczne

Chemiczne filtry przeciwsłoneczne są wchłaniane przez skórę i osadzają się w głębszych warstwach. Pochłaniają promienie UV i zamieniają je w ciepło, a następnie uwalniają ciepło ze skóry. Filtry te mogą niestety być niekorzystne dla osób ze skórą wrażliwą, skłonnościami do wyprysków i mogą zatykać pory. Ich plusem jest to, że nie pozostawiają widocznej warstwy.

O co chodzi z SPF? 

SPF oznacza współczynnik ochrony przeciwsłonecznej. Jest to miara tego, ile promieniowania UV przedostaje się przez skórę. Im wyższa liczba, tym mniej promieniowania UV ma szansę się przedostać. Najbardziej popularne są kremy przeciwsłoneczne z SPF 30 i 50. 

Korzyści ze stosowania ochrony przeciwsłonecznej

  • Zmniejsza ryzyko zachorowania na raka skóry.
  • Zapobiega przedwczesnemu starzeniu się skóry.
  • Utrzymuje równomierny odcień skóry i zapobiega powstawaniu przebarwień.
  • Chroni przed poparzeniami słonecznymi. 
  • Utrzymuje nawilżenie skóry wewnątrz, dzięki czemu po opalaniu skóra dalej jest elastyczna i miękka. 

Ile kremu z filtrem potrzeba nałożyć, aby zapewnić wystarczającą ochronę?

Specjaliści polecają ilość około dwóch opuszek na twarz. Taka porcja to mniej więcej 1/2 łyżeczki kremu. Stosując krem z filtrem na inne obszary ciała, należy wziąć proporcjonalnie więcej produktu. Warto pamiętać o ponownej aplikacji kremu co 2-4 godziny, żeby utrzymać ochronę na wysokim poziomie.